Mindent az óvszerről

A minap egy blog kapcsán jött velem szembe a téma, és akkor már gondoltam merüljünk el benne egy kicsit. Persze nemcsak a használtba.😃 Na jó, ez lehet nem a legjobb poén volt.

Szóval akkor nézzük az óvszerről mit lehet tudni,ami a mi világunkban már egy könnyen elérhető, minden féle méretben,fajtában,színben, ízben kapható már-már szexuális segédeszközként is funkcionáló védekezésre szolgáló fogamzásgátló eszköz. A védekezés alatt értjük a nem kívánt terhesség megelőzését illetve a nemi úton terjedő betegségek kivédését is.

Maga az elnevezés eredete sem egyértelmű. Egyes források szerint a “condus” latin szóból ered, ami tartályt,edényt vagy konténert jelent. Más források szerint  a az olasz con (-val, -vel) és a latin domus (ház, kupola) szavak kombinációjából eredeztethető. Valamint felmerülhet dr.Condom(Conton) ezredes neve is, aki II. Károly orvosaként az uralkodónak állatbelet ajánlott a betegségek és a fogamzás elkerülésére. Az óvszer szinonimái a kondom, koton, gumi, de Casanova(aki szintén használta) idejében a kotongumik az english overcoat (angol kabát) megnevezést is kiérdemelték, de erre még visszatérünk a későbbiekben.

Itt akkor már el is érkezünk ahhoz a ponthoz, hogy az állatbél előtt mi szolgált óvszerként, miből készült, illetve az állatbél milyen állatokat takart valamint ebből hogy jutottunk el a ma ismert, hihetetlenül vékony, mégis tartós óvszerekig. Egyébiránt itt jegyzem meg érdekességként, hogy az elérhető statisztikák szerint a japánok azok, akik legnagyobb arányban használják az óvszereket (a párok 70%-a), de ők azok, akik a világon a legvékonyabb óvszereket igénylik és készítik. Nálunk az átlag óvszer vastagság 0.03mm, ez a japánoknál 0,02 mm.

Már az ókorban is létezett az óvszer, amit kezdetben mint egy “huzatot” használtak a feljegyzések szerint, ami igen rossz hatásfokkal működött mind a fogamzásgátlás, mind a nemi úton terjedő betegségekkel szemben. Ezek leginkább állati eredetűek voltak, állati bőrök, belek, már Kr. e. 2000 évvel az Ókori Egyiptomban. Az első évszadból a Franciaországi Combarellében származó barlangrajzok, falfestmények az első bizonyítékai az óvszerhasználatnak. I.sz. 200 környékén a francia hadsereg volt az, aki tulajdonképpen “rendszeresítette” az óvszerhasználatot a katonák körében. Ekkoriban a tulok bőréből készültek, mert kellően rugalmas volt, de alkalmas volt  a védelemre is Ekkoriban történelmileg dokumentált még a juhbéből, kecske hólyagból készült “óvszerek” és olyan kis táskák amelyek hal bőrböl vagy szövetböl készültek.  1564-ben egy olasz orvos Gabrielle Fallopio (Gabrielle Fallopius) elkészítette az első nem állati eredetű óvszert. Ez puha vászonból készült, és 1100 férfin tesztelte is, egyik sem kapott el nemi betegségeket, ellenben akkoriban az óvszer használata csak a magasrangú férfiak kiváltsága volt.

Casanova is használta az óvszert (“angol kabát”, “eső kabát”), amelyet időközben igyekeztek kényelmesebbé, vékonyabbá tenni, anélkül, hogy a funkciójában sérülne. Akkoriban a rettegett szifilisz miatt ez elemi érdekük volt. Ezidőtájt készültek macskahólyagból, kígyó-és disznó bőrből is a korabeli kondomok. A japánoknál teknősbékák bőréből és belsőségeiből készítették. A 17. század angol urainak a birkabélből készült óvszerek már kényelmesebbek voltak, a Napkirály XIV. Lajos ezeket még kibéleltette selyemmel és bársonnyal is.

Az első óvszerkereskedő egyébként egy angol hölgy volt. Mrs. Phillips üzlete Londonban működött és a világ minden tájára szállított óvszereket. Akkoriban a brit óvszereket tartották a világ legjobbjainak. Még XV. és XVI. Lajos francia királyok is az angol gumikra esküdtek, azaz a capotes anglaisesre (angol köpenyre). Uralkodóknak eleve a rendelhető legkisebb tétel 300 db volt.

A 18. században már mint fogamzásgátló eszköz kezdett terjedni, elkezdték propagálni a használatát. A legnagyobb  áttörés Charles Goodyear nevéhez fűzödik,aki 1839-ben elkezdett kísérletezni, hogy a gumit ellenállóbbá tegye, szakadásmentességét biztosítsa. A brit lapokban a Goodyear óvszerek reklámozása 1840-ben már elkezdődött. Ezt a módszert 1844-ben szabadalmaztatta, ez a gumi  vulkanizálás. A Goodyear óvszerek azonban még mindig hosszirányú varrással készültek, ezt csak 1912-re sikerült kiküszöbölni, amikor Julius Fromm feltalálta a varrat nélküli óvszer előállítását.  Ekkoriban a Goodyear-Hancock párosnak köszönhető gumióvszerek még nem fedték le a pénisz teljes hosszát, tulajdonképpen csak a makkra húzható méretűek voltak, és vastagságuk vetekedett egy kerékpár belső gumiéval. Mivel egyen méretben készült sok férfinek nem is volt jó, mert ha a méretei eltértek az átlagostól, akkor vagy szűknek bizonyult vagy lecsúszott.

1873-ban azonban az Egyesült Államokban elfogadott Comstock törvény keretében betiltották az óvszer reklámozását, forgalmazását, sőt használatát is, ha azt fogamzásgátlási céllal tetté, ellenben betegség elleni védekezésre használható volt. 🙂 De az óvszerek elleni kirohanás nemcsak Amerikában éreztette hatását, több, más országban is betiltották a használatát.

Az óvszerek használatát egyébként a keresztény egyház is sokáig ellenezte.

Az első világháborúban megjelenő hadiprostitúció kapcsán meg kell említenünk az óvszereket is. Mivel a hadikórházakban kezelt katonák 12 %-a nemi betegség miatt szorult kezelésre, így a vezetésnek erre is gondot kellett fordítania, ráadásul ekkor még mindig komoly problémát jelentett a szifilisz is, aminek hatékony kezelésére egészen a penicillin feltalálásáig várni kellett. A nemi betegségek kiküszöbölésére a bakáknak óvszer használatot írtak elő, amelyért a madamnak 20,3 fillér volt fizetendő,  Ez a csukaszürke színű, „14/15 mintájú”, „Neosalversan” márkájú, eltéphetetlen tábori óvszer volt, melynek használata előtt takarékosságra és a túlságosan heves használat miatt gyors elhasználódásra figyelmeztették a katonákat. Ennek oka  a hátországi kereslet megnövekedése illetve maga a háborús helyzet, mivel az utánpótlás nem volt egyszerű. De rendszeresen ellenőrizték is a használatot, sokszor aktus közben is bekukucskálva a tábori bordélyba, de a katonákat is ellenőrizték eltávozás előtt és után is, hiszen tudvalevő volt, hogy hazalátogatáskor is felkeresik a hátországi bordélyokat. Az ilyen orvosi ellenőrzéseket hívták “farokparádénak” maguk közt.

Az első latex óvszert, amely a pénisz teljes hosszát is lefedi 1920-ban alkották meg.

A II. világháborúban is ugyanúgy megjelenő hadiprostitúció kapcsán is felmerül az óvszerhasználat szükségessége, bár találni olyan leírást, mely szerint a katonák magasabb összeget kínáltak fel a prostituáltnak, hogy eltekintsen az óvszerhasználattól. Igazából  – bár nem írtam most az I.világháborúban megjelenő hadiprostitúció szörnyűségeiről, ahol a nemi beteg nőkből biológiai fegyvereket csináltak, de a II. világháborúban tulajdonképpen a nemi betegséggel fertőzött nőket gyógykezelés címszóval agyonlőtték. A nem kívánt terhességek is csak az első 2-3 hónapban okoztak gondot, hiszen a továbbiakban az erre kényszerített, napi sok férfit kiszolgáló nők folyamatos méhgyulladással küzdöttek, így a terhesség sem játszott szerepet.

 Az 1950-es években alakult meg a  Durex, a máig is legnagyobb óvszergyártó nagyhatalom.  1995-ben az Egyesült Államokban kezdődött meg a poliuretán óvszerek gyártása, mely a latexre érzékenyek számára is lehetővé teszi az óvszer használatot, ami napjainkban az AiDS és a többi nemi betegség kivédésére és a nem kívánt terhességek megelőzésére teljes biztonsággal alkalmas.

Én magam több, mint 20 éve nem használtam óvszert, ellenben birtoklok egy 80-as illetve 90-es évekből származó több, mint 100 darabból álló óvszergyűjteményt, ahol is már lehetett kapni figurás, “tüskés” óvszereket is, a nagyobb élvezet érdekében. 🙂

Ja és még itt említeném meg a fogamzásgátlásra, védelemre ugyan nem használható, ellenben fenomenális segédeszközöket a péniszköpenyeket, amiket mindenféle formában, méretben, díszitéssel, sok ággal is lehet kapni a nagyobb gyönyörért.  Nekünk is van egy nyuszis. 🙂

Felhasznált források:

– zerex.hu/óvszerek

http://xn--wikipdia-f1a.org/wiki/Óvszer

http://blikkruzs.blikk.hu/…/szex/erdekessegek-az-ovszerrol

-rexino.hu/t-rex/8-az-ovszer-tortenete

-maszkulin.hu/az-ovszer-tortenelme

-cultura.hu/psziche/az-ovszer-evszazadai/

.http://www.origo.hu/…/20150116-egy-nore-szaz-katona